Człuchowski Turniej Bojowy Miecza Długiego-REGULAMIN

Żółty

Dołączył: 08 Kwi 2010
Posty: 22

Skąd: Denver City

PostWysłany: Nie 11:29, 18 Kwi 2010    Temat postu: Człuchowski Turniej Bojowy Miecza Długiego-REGULAMIN

Godz. 00.00 - zbiórka uczestników , losowanie , przegląd uzbrojenia .
Godz. 00.00 - rozpoczęcie eliminacji
Godz. 00.00 - zbiórka uczestników
Godz. 00.00 - rozpoczęcie półfinału i finału

(data i godziny mogą jeszcze ulec zmianie, ulegną w 100%)

REGULAMIN :

I. Uczestnikami turnieju mogą być tylko pełnoletni członkowie chorągwi inscenizacji grunwaldzkiej , którzy do dnia 22. 07. 2010r. zgłoszą swoją kandydaturę . Zadeklarują pisemnie uczestnictwo w turnieju na własną odpowiedzialność . Będą spełniać wymogi tegoż regulaminu.

II. Wszyscy uczestnicy turnieju , zobowiązują się do przestrzegania niżej
opisanych zasad:

1. Organizatorzy powołują trzech sędziów, którzy z pośród siebie wybierają sędziego głównego. Poza tym jeden z organizatorów będzie mierzyć czas.
2. Stosowany system klasyfikacji pucharowy - lub każdy z każdym , w zależności od ilości uczestników.
3. Czas trwania starcia - 2 min . Czas przerwy w starciu będzie dodany do czasu starcia
4. Uczestnicy walczą w szrankach wielkości ok. 10 x 10 metrów
5. Przeciwnicy będą ustalani drogą losowania , które odbędzie się godzinę przed rozpoczęciem turnieju.
6. Uczestnicy turnieju powiadomieni będą o kolejności swojej walki przez jednego z sędziów.
7. Po ogłoszeniu uczestników poszczególnego starcia - Walczący niezwłocznie udają się w asyście swoich knechtów w szranki .
8. Zbyt długie oczekiwanie na uczestnika ,spowoduje Jego dyskwalifikację (maksymalnie 2 min)
9. Pojedynek rozpoczyna sędzia główny (krzycząc - walka )

Każdy z uczestników pojedynku , ma prawo do przerwania walki , problem z uzbrojeniem , kontuzja. Znakiem jest podniesienie do góry prawej ręki .Nie jest to równoznaczne z poddaniem walki. (nieuzasadnione przerwanie walki przez uczestnika karane będzie przez sędziów odjęciem 1 punktu i/lub ostrzeżeniem)

Uczestnik poddający walkę klęka na kolana. Po upewnieniu się przez sędziego głównego o poddaniu walki, sędzia główny ogłasza zwycięstwo przeciwnika.

Sędzia główny ma prawo przerwać pojedynek ( krzycząc – stój, stop) jeśli zauważy :

- zakazane akcje , groźne dla zdrowia i życia walczących.
- nieregulaminowe zachowanie jednego z uczestników
- uszkodzenie uzbrojenia - umowna minuta na poprawę uzbrojenia (maksymalnie 2 min , w razie przekroczenia tego czasu walczący dostaje 1 punkt ujemny i dodatkowe 2 min po upływie, których musi wznowić walkę. Jeśli tego nie zrobi , zwycięstwo należy do przeciwnika.)
- kontuzję uczestnika , lub utratę broni.
- długotrwałe zwarcie , bez szans na rozwój wydarzenia (trwające dłużej niż 15 sek.)
- przyparcie przeciwnika do szranków trwające dłużej niż 15 sek. (wznowienie walki w środku pola )

W razie nieregulaminowego zachowania, sędzia główny udziela winnemu ostrzeżenia. Trzecie ostrzeżenie oznacza dyskwalifikację. Nieregulaminowe zachowanie powodujące kontuzję jest podstawą do natychmiastowej dyskwalifikacji.

Zasady walki na miecze wielkie :

Zabrania się :
- pchnięcia sztychem
- zadawania ciosów jelcem
- zadawania ciosów w wyniku których powstaną kontuzje ,w obszary dozwolone niepunktowane.
(łydki, golenie, przedramiona, dłonie.)
- zadawania ciosów w stopy.
- zadawania ciosów w kark.
- zrywania hełmu przeciwnika i/lub otwierania jego zasłony, szarpania za hełm przeciwnika, zakładania dźwigni na szyję.
- ataku na przeciwnika pozbawionego broni.
- ataku na leżącego przeciwnika.
- ataku na krocze.
- zabrania się kontynuowania walki po komendzie - stój, sędziego głównego i po prośbie o przerwę zgłoszonej przez przeciwnika.
- wulgarnego zachowania w stosunku do przeciwnika.

Wulgarne zachowanie uczestnika turnieju w stosunku do sędziów , karane będzie przez organizatora i/lub sędziego głównego - natychmiastową dyskwalifikacją.

Zezwala się na :
- rąbanie.
- zadawanie ciosów głowicą.
- przechwycenie miecza przeciwnika ręką (w zastawie podczas zwarcia).
- chwytanie przeciwnika za ręce.
- chwytanie przeciwnika za nogi.
- zwarcie.
- odepchnięcie przeciwnika.
- rzuty zapaśnicze.
- podstawienie nogi.
- kopanie w obszar dozwolony-wyjątek stanowi głowa i kolano od frontu.(Kopanie nie jest punktowane.)
- stosowanie metody "półmiecza".
- rozbrojenie.

Przez sędziów liczone będą ciosy bronią - silnie osadzone w pole punktowane. Pole punktowane to całe ciało, oprócz:
- stref zabronionych: karku, krocza, stóp.
- stref nie punktowanych: łydek, dłoni, przedramion.

Zasady naliczania punktów:
- celne trafienie w pole punktowane 1pkt.
- rzut zapaśniczy, pod warunkiem że pozostało się na nogach 2ptk.
- rozbrojenie 2ptk.
- cios głowicą 1ptk.

Punkty ujemne :
- upadek bądź utrata broni bez celowej akcji przeciwnika -1ptk.

Po zakończeniu walki ,dwaj sędziowie sumują przyznane walczącym punkty, i na tej podstawie sędzia główny wskazuje zwycięzcę, odejmując po 5 punktów za każde ostrzeżenie. W razie remisu punktowego , sędzia główny wskazuje jako zwycięzcę walczącego z mniejszą ilością ostrzeżeń, a jeśli i ostrzeżeń jest po równo , zwycięzcę wskazuje się przez głosowanie trzech sędziów.

Uczestnik który uległ kontuzji w efekcie akcji dozwolonej, i jest niezdolny do dalszej walki, przegrywa. Niezdolność do walki ustalają sędziowie.
Niezdolność do dalszej walki w wyniku kontuzji spowodowanej akcją zabronioną powoduje automatyczną dyskwalifikację winnego.

Wymogi uzbrojenia:

a. Uzbrojenie spójne historycznie,
datowane -okres około Grunwaldzki 1380-1420

b. Osłona tułowia : Przeszywanica (nie może mieć dziur pod pachą itp) , kirys (napierśnik \naplecznik) , płaty lub brygantyna
Przy czym w dwóch ostatnich przypadkach , nie może być przerw między blachami .wykonane z materiałów stosowanych w średniowieczu. Waga zbliżona do wzorców średniowiecznych.

c. Hełmy z zasłoną Psi \ kreci pysk, Klapwisier . Posiadające przegrodę w wizurze. Koniecznie z wyściółka, czepcem przeszywanym i kolczym chroniącym kark i barki.
Krata polska, pług , ze względu na brak przegrody (zwany żabim pyskiem), kapalin z podbródkiem - niedozwolone

d. Osłona rąk - w postaci rękawic płytowych (klepsydry) lub zbrojnikowych (Wisby), naręczaki w postaci zarękawi, łokci i opach , oraz osłona ramion w postaci naramienników.

e. Osłona nóg - Pełne osłony nóg ,w postaci nagolennic , nakolanków , nabiodrków - płytowych lub zbrojnikowych .(bez trzewików)

f. Osłona krocza -Suspensor (ma być niewidoczny.)

g. Miecz - kształtem spójny historycznie ,jelec o stępionych kształtach,
grubość krawędzi głowni co najmniej 2mm , zaokrąglona , bez zadziorów wżerów i
rdzy , sztych stępiony , zaokrąglony do średnicy około - 1.5cm
Długość rękojeści ma wystarczyć na chwyt oburącz
Waga co najmniej 1.5kg

Walczących obowiązuje przegląd uzbrojenia .
Sędziowie mają obowiązek weryfikacji uzbrojenia , podczas jego przeglądu.
Wynik przeglądu jest niepodważalny.

Organizator zastrzega sobie prawo dokonania zmian w regulaminie.

To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Strona Główna -> II Człuchowski Turniej Rycerski o Miecz Arnolda von Baden Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)