Człuchowski Turniej Bojowy Miecza i Tarczy-REGULAMIN

Żółty

Dołączył: 08 Kwi 2010
Posty: 22

Skąd: Denver City

PostWysłany: Nie 11:54, 18 Kwi 2010    Temat postu: Człuchowski Turniej Bojowy Miecza i Tarczy-REGULAMIN

Godz. 00.00 - zbiórka uczestników , losowanie , przegląd uzbrojenia .
Godz. 00.00 - rozpoczęcie eliminacji
Godz. 00.00 - zbiórka uczestników
Godz. 00.00 - rozpoczęcie półfinału i finału

(data i godziny mogą jeszcze ulec zmianie, ulegną w 100%)

REGULAMIN :

Datowanie sprzętu na turniej to 1370-1420. Nasi eksperci będą orzekać o historyczności lub jej braku. Eksperymentalne wynalazki przejdą tylko poparte dokumentacją (albo przesłać wcześniej, albo przyjechać z kserówkami)

Rozgrywanie turnieju

I etap: Domy
Podział zawodników na grupy, zwane Domami.
Przydział zawodników do Domów jest losowy. Z domu wychodzi dwóch zawodników z największą ilością punktów. Zawodnik dostaje 10 punktów za wygraną walkę plus różnicę między wynikiem jego i przeciwnika. Walka na tym etapie trwa minutę.
II etap: Puchar
Zawodnicy są losowo wpisywani do drabinki turniejowej, kto wygra przechodzi wyżej. Jeśli liczba zawodników jest nieparzysta, zostanie dostawiony losowo kandydat z poprzednio wyeliminowanych. Przywrócony zawodnik nie powinien walczyć ponownie z tym, który go pokonał w poprzednim etapie.

Zasady

I. Dopuszczenie do walki
Do walk dopuszczone są tylko osoby pełnoletnie. Wymagane jest uzbrojenie ochronne zgodne z historią z lat 1370-1420.
Uzbrojenie takie musi zawierać:
- hełm z zasłoną - tzw. polska krata nie jest dopuszczona. Zasłona musi być opuszczona w ciągu całego starcia. Zawodnik, któremu osłona będzie swobodnie podskakiwać zostanie zdyskwalifikowany. Kapalin wymaga podbródka. Jeśli sędziowie uznają, że przerwa między kapalinem a podbródkiem jest zbyt duża, taki zestaw nie zostanie dopuszczony.
- osłonę szyi lepszą niż samo pikowanie. Wszelakie psie czy małpie pyski muszą mieć czepiec kolczy (wymóg także historyczny!). Goła skóra widoczna na szyi powoduje automatyczne odrzucenie zawodnika przez sędziów.
- osłony rąk, czyli na ramionach co najmniej kolczugę, osłona łokci, przedramion i rękawice.
- Korpus chroniony minimalnie przeszywanicą i kolczugą. Sam napierśnik (bez naplecznika) również wymaga kolczugi.
- osłony nóg, składające się z nabiodrka, nakolanka i osłony łydek. Trzewiki nie są wymagane.
Broń: Musi być sieczna, czyli miecz, kord, tasak.. Długość broni dowolna. Waga broni nie może być mniejsza niż 1000g u mężczyzn, 900g u kobiet. Krawędzie broni muszą mieć co najmniej 2mm grubości, nie mogą też zawierać ostrych zadziorów.
Sztych ma być stępiony.
Tarcza: Musi być na bazie drewna i skóry. Stalowe lub laminatowe (np. włókna szklane) tarcze nie są dopuszczone. Metalowe okucia krawędzi tarczy nie są dopuszczone. Waga dowolna. Wymiary: wysokość nie więcej niż 100cm, szerokość nie więcej niż 60cm.

Każdy zawodnik jest sprawdzany pod tym kątem przed każdą walką.

II. Zasady rozstrzygania pojedynków

Zawodnicy będą wyczytywani z wyprzedzeniem jednej walki, czyli: „Walczą panowie A i B, przygotowują się panowie C i D”. Zawodnik ma być gotów do walki w ciągu minuty od wezwania. Jeśli po tym czasie nie stawi się na plac w pełnym rynsztunku, uznany zostaje za pokonanego.
Walka trwa 60 sekund w pierwszym etapie, 90 sekund w drugim. Ewentualna dogrywka trwa 30 sekund.

Walka nie jest przerywana po trafieniu, a jedynie z powodów technicznych, lub na życzenie zawodnika.
Zawodnik sygnalizuje chęć przerwania walki poprzez krzyk „stop!”, wypuszczenie broni i uniesienie ręki z otwartą dłonią. Sygnał ten nie oznacza poddania walki a jedynie przerwę techniczną. Walkę poddaje się klękając. Sędziowie muszą zapytać zawodnika, czy faktycznie poddaje walkę.

Zwycięża ten zawodnik, który zdobędzie więcej punktów. Liczą się tzw. osadzone ciosy zadane w pole trafienia. Osadzonym nazywamy trafienie zadane z zauważalną siłą, krawędzią tnącą broni. Ciosy płazem, ześlizgnięcia broni po pancerzu i bardzo lekkie ciosy nie są liczone. Cios, który przebije się przez zastawę i nadal zachowa impet, jest liczony jako trafienie.
Pole trafienia: głowa, korpus, nogi od kolan wzwyż, całe ręce z wyłączeniem nadgarstków i dłoni. Kolana i łokcie są liczone jako pole trafienia.

Utrata broni jest równoznaczna jednemu trafieniu. Trzykrotna utrata broni oznacza przegranie walki.

Jeśli zawodnik zostanie przyparty do barierek walka zostanie wstrzymana i wznowiona w środku pola. Chodzi o bezpieczeństwo publiki.

Faule:
- sztychy, ciosy jelcem.
- ciosy kantem tarczy w przeciwnika. Uderzenia płaską powierzchnią tarczy są dozwolone, ale nie punktowane. Uderzenia tarczą (też kantem) w broń lub tarczę przeciwnika są dozwolone.
- podbijanie zasłony hełmu przeciwnika.
- uderzenia kolanami, pięściami.
- atak łokciem na głowę lub szyję.
- ciosy poza pole trafienia, czyli poniżej kolana i w dłonie.
- wykręcanie kończyn , akcje zapaśnicze takie jak łapanie za głowę, ściąganie hełmu.

Kary:
Upomnienie – Słowne upomnienie zawodnika, nie pociąga dalszych konsekwencji
Ostrzeżenie - Zawodnik traci jeden punkt.
Dyskwalifikacja – zawodnik jest usuwany z walki i turnieju. Jego przeciwnik zostaje uznany za zwycięzcę i przechodzi dalej.

Każdy faul może oznaczać dyskwalifikację, jeżeli sędziowie uznają, że był zadany celowo.
Zdyskwalifikowany zawodnik jest usuwany z turnieju.
Jeśli któryś arbiter ma wątpliwości co do celowości faulu, walka jest przerywana i następuje narada arbitrów. Ich wspólna decyzja jest niepodważalna i ostateczna.

Kontuzje, rany, uszkodzenia sprzętu:
Jeśli dojdzie do kontuzji, uszkodzenia ciała lub sprzętu walka jest przerywana.
Jeśli zawodnik w wyniku kontuzji nie jest zdolny do kontynuowania walki, uznawany jest za pokonanego.
W przypadku otwartej rany zawodnik odsyłany jest do punktu medycznego. Medyk razem z sędziami decyduje o zdolności lub niezdolności do kontynuowania walki.
Uszkodzenie sprzętu ochronnego, broni lub tarczy powoduje przerwanie walki. Zawodnik ma umowne pół minuty na poprawienie lub wymianę uszkodzonego elementu.

W przypadku jakichkolwiek kwestii spornych ostateczne zdanie mają sędziowie.

III. Loża Dam

W tym roku będzie obecna wyłącznie duchem.

IV. Arbitrzy

Jest trzech arbitrów. Dwóch od naliczania punktów (po jednym na zawodnika) i jeden główny, prowadzący turniej.
Każdy z nich ma prawo przerwać walkę, jeśli widzi ku temu przyczynę. Walkę rozpoczyna i wznawia po przerwie arbiter prowadzący.
Jedna osoba jest odpowiedzialna za pilnowanie upływu czasu przed walką, w jej trakcie i podczas przerw.

Organizator zastrzega sobie prawo dokonania zmian w regulaminie.

Grisza

Dołączył: 04 Kwi 2010
Posty: 35

PostWysłany: Nie 14:11, 18 Kwi 2010    Temat postu:

Żółty jeśli mogę zaproponować bo widzę że regulamin jak na wczorajszym turnieju TSFu, na którym miałem okazję być sędzią, to myślę że nie powinno się liczyć utraty broni za punkt dla przeciwnika, powinien wygrać ten kto lepiej walczy, broń każdemu może wypaść przez przypadek, to się zdarza nawet najlepszym Smile , no i jeden arbiter na zawodnika to jest mało, proponuję 2 sędziów na jednego zawodnika którzy liczą ciosy które zadał, uśredniając swój wynik na korzyść zawodnika, np jeśli jeden naliczył 10 a drugi 9 zaokrąglać do 10, pozdrawiaski

Żółty

Posty: 22

PostWysłany: Nie 17:01, 18 Kwi 2010    Temat postu:

Co do utraty broni: przypadkowa utrata broni nie bedzie liczona jako punkt. Jako punkt bedzie liczona tylko utrata broni, ktora bedzie wynikiem akcji (rozbrojenie)
A co do sedziowania: trzech czy pieciu to zdecydowalismy sie ze sedziowac beda tylko osby wybrane z czlonkow komturii i ze nie wciagamy w sedziowanie nikogo z zewnatrz. a jak na razie tylko trzech ma obycie i nadaje sie do sedziowania nie liczac Komtura, bo on ma inne sprwy na glowie! mam nadzieje ze zaspokoilem ciekawosc i rozwialem watpliwosci!
pozdrawiam Żółty

Grisza

Posty: 35

PostWysłany: Nie 17:43, 18 Kwi 2010    Temat postu:

to nie była ciekawość ani wątpliwości, tylko propozycja, jeśli troszkę sędziowałeś to zapewne wiesz że jeden sędzia nigdy nie wyliczy tak dobrze punktów jak dwóch, ale z drugiej strony tez masz rację, niedoświadczeni nie wysędziują raczej nic dobrego, chyba że się ich do tego przeszkoli w trybie przyśpieszonym, np. na jakiś treningach Smile

Żółty

Posty: 22

PostWysłany: Nie 18:21, 18 Kwi 2010    Temat postu:

zobaczymy jak sie uda to cos wymyslimy;] nie na darmo u dolu regulaminu znajduje sie dopisek "Organizator zastrzega sobie prawo dokonania zmian w regulaminie."
W razie co to sie wyedytuje ale na razie niech zostanie tak jak jest.

Witam

Jeśli chodzi o utratę broni, to za każdym razem powinno być liczone jako punkt dla przeciwnika, ponieważ jeśli ktoś utraci broń nawet przypadkowo to w tym momencie przeciwnik mógłby mu zadać co najmniej jeden cios, ale nie robi tego z przyczyn etycznych. Ogólnie w innych turniejach uważa się to za regułę. Czasem pyta się przeciwnika, czy pozwala rywalowi podnieść broń, ale to raczej dla zasady. Rzadko się zdarzało, by ktoś nie zezwolił.

Co do sędziów. Za najlepszy system uważam 3 sędziów - każdy ocenia osobno i bez narad ogłaszają wynik przez podniesienie ręki oznaczającej osobę, która wygrała. Dzięki temu sędzia "lider" (z dużą charyzmą, albo o skłonnościach przywódczych) nie wpływa na decyzje innych i nie ma remisów.
Grisza

Posty: 35

PostWysłany: Czw 23:03, 19 Sie 2010    Temat postu:

z tym punktowaniem, no ok woli, ale 1 sedzia na jednego zawodnika nigdy nie wyliczy dobrze punktow z bardzo prostego powodu, wystarczy ze sie odwroca i juz jest dupa blada, a nie zawsze zdazy biegac za walczacymi, a gdyby koles "nie pozwolil podniesc mi kosy" to bym go chyba smiechem zabil nie mamy polowy 14 wieku tylko 2010, nie udziwniajmy na sile czegos czego nie trzeba
ps. fajnie ze ktos wkoncu zaczal pisac na forum, pzdr woli

To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Strona Główna -> II Człuchowski Turniej Rycerski o Miecz Arnolda von Baden Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)